Fenerbahçe İtiraz Etti Maç Tekrarlanabilir !

 Fenerbahçe İtiraz Etti Maç Tekrarlanabilir !
Okunuyor Fenerbahçe İtiraz Etti Maç Tekrarlanabilir !

Lİgin 38.haftasında Alanyaspor’la 0-0 berabere kalan Fenerbahçe, hakem hatalarından müzdarip.

Fenerbahçe, Alanyaspor maçının 28. dakikasında Valencia’nın Caulker tarafından düşürülmesi sonucu penaltı kazandı. Hakem Yaşar Kemal Uğurlu, beyaz noktayı gösterdi. Devamında VAR incelemesinde Mesut Özil’in pas verdiği anda Valencia’nın ofsaytta olduğu gerekçesiyle penaltı kararı iptal oldu.

AHMET ÇAKAR : AĞIR BİR KURAL HATASI YAPILDI

Penaltının iptal edilmesiyle ilgili eski futbol yorumcusu, eski FIFA hakemi Ahmet Çakar, yaptığı paylaşımda; “FIFA kurallarına göre ofsayttaki bir oyuncu topa doğru hareketlenip topa vurmadan önce penaltıya maruz kalırsa ofsayt ihlali gerçekleşmez, penaltı verilir, der. Ben değil FIFA oyun kuralları söylüyor. Alanya-F.Bahçe maçında hakemler ağır bir kural hatası yapmışlardır” ifadelerini kullandı.

DENİZ ÇOBAN: PRODESÜR HATASI VAR

Eski Süper Lig Deniz Çoban ise pozisyonla ilgili, “VAR dedi ki ‘Ofsayt ver’. Hakem, ofsayt verdi. Ama bu bir yorum gerektiren pozisyon. VAR yorum gerektiren bir pozisyona coğrafi tespit yapıyormuş gibi ‘Ver ofsaytı başla’ diyemez. ‘Gel, izle’ diyecek. Nihai karar tartışmalıdır. Ciddi bir prosedür hatası var.”

IFAB KURALI NE DİYOR?

-Topla oynama teşebbüsü ile topa doğru hareket eden ofsayt pozisyonundaki oyuncuya topla oynamadan veya teşebbüs etmeden veya rakibi ile top için mücadele etmeden önce faul yapılırsa ofsayt ihlali gerçekleşmeden önce olduğu için faul ile cezalandırılır.

-Halihazırda topla oynayan veya oynamaya teşebbüs eden veya rakibi ile top için mücadele eden ofsayt pozisyonundaki bir oyuncuya ihlal yapıldığında, faul yapılmadan önce ofsayt gerçekleştiği için pozisyon ofsayt ile cezalandırılır.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın